Budowa i wyposażenie hali

w systemie Grimar

Powłoka i liny

Hale pneumatyczne  powszechnie nazywane są balonami.

Budowa balonu tenisowego jest najtańszym sposobem na sezonowe zadaszenie kortu lub boiska. Sezonowy montaż / demontaż hali zajmuje jeden dzień, po demontażu hali (balonu) korty mogą być użytkowane jako obiekt otwarty.

Poszycie zewnętrzne hali pneumatycznej tworzy system trzech powłok wzmocniony siecią z lin stalowych. Każda z warstw spełnia odrębną funkcję.

Warstwa nośna to membrana PVC wyprodukowana z wysokiej jakości włókniny, pokryta obustronnie elastycznym PCV i zabezpieczona lakierem akrylowym. Stosujemy materiały o gramaturze od  620-730 g/m².

Membrana nośna PVC posiada:

 • wysoką wytrzymałość na rozerwanie (pasek materiału o szerokości 5cm pozwala na zawieszenie na nim masy 2,7 tony)
 • stabilizatory UV wydłużające trwałość materiałów, ochronia przed starzeniem  i wyblaknięciem koloru
 • certyfikat niezapalności według norm  PN-EN ISO 6940 oraz PN-EN ISO 6941
 • odporność na atak mikrobów i grzybów
 • przepuszcza światło słoneczne (15%),  zapewnia równomierne doświetlenie wnętrza w ciągu całego dnia, eliminuje konieczność doświetlenia hali światłem sztucznym
 • możliwość wykonania ekranów kolorystycznych (blend) – kontrastowego tła dla zwiększenia widoczności piłki
 • możliwość podwieszenia oświetlenia i siatek rozdzielających do powłoki nośnej

Warstwa izolująca wykonana jest z grubej folii o budowie pęcherzykowej (bąbelkowej). Warstwowa budowa folii oraz zamknięte pęcherzyki z powietrzem  zwiększają izolacyjność cieplną hali oraz redukują efekt wykraplania się pary wodnej na wewnętrznej stronie poszycia.  Hala w naszym systemie osiągają współczynnik przenikania ciepła o wartości 2,5W/m²K.

Warstwa ochronna, zewnętrzna, chroni pozostałe dwie warstwy przed zanieczyszczeniami,  działaniem śniegu, deszczu, gleby i promieniowania UV. Warstwa ochronna, podobnie jak warstwa izolacyjna, jest całkowicie przeźroczysta, nie wpływa na walory estetyczne hali. W systemie hal „Grimar” używamy wymiennych folii ochronnych, zewnętrzna warstwa (folia) wymieniona co 3-4 sezony sprawia, że hala zawsze wygląda jak nowa.

Sieć z lin stalowych, indywidualnie projektowana dla każdej hali, liny nadają hali jej charakterystyczny kształt  kopuły. Sieć wzmacnia całą konstrukcję, krzyżowe skratowania zapewniaj stabilność poszycia nawet przy największych porywach wiatru.

Siatka absorbuje siły wywierane przez wewnętrzne nadciśnienie oraz siły powodowane działaniem wiatru i przekazuje je do systemu kotwienia.

 • liny ocynkowane lub powlekane PCV
 • system szybkiego kotwienia w fundamencie
 • uwypuklone poszycie redukuje efekt echa w hal

Obiekty pneumatyczne – balony tenisowe – mogą być wykorzystywane jako zadaszenia tymczasowe, jako obiekty uzupełniające dla klubów sportowych. Prosta budowa balonu daje możliwość przeniesienia obiektu do innej lokalizacji lub odsprzedania hali na rynku wtórnym.

Drzwi i śluzy

Do każdej hali jako główne wejście stosujemy drzwi obrotowe, 3 lub 4 skrzydłowe z uszczelnieniem. System  drzwi obrotowych  zapewnia wysoką szczelność, eliminuje ucieczkę ogrzanego powietrza z wnętrza hali. Na przestrzeni pomiędzy halą, a zapleczem socjalnym (szatniami) często stosuje się tunele.

Ze względu na wymogi Prawa Budowlanego oraz przepisy p-poż każda hala wyposażona jest w drzwi ewakuacyjne. Jednoskrzydłowe drzwi zabudowane w powłoce nośnej balonu. Drzwi ewakuacyjne mogą być również używane dla  transportu  lekkiego sprzętu (taczka/rusztowanie/walec).

Śluzy transportowe stosuje się wyjątkowo przy nawierzchniach wymagających obsługi przez ciężki sprzęt np. dla lodowisk lub boisk o dużej powierzchni.

Piec grzewczo-nadmuchowy

Piec grzewczo-nadmuchowy ma za zadanie utrzymywać odpowiednie ciśnienie oraz temperaturę w hali. Powietrze z wentylatora przechodzi przez system grzewczy i jest dalej pompowane do hali. Część powietrza z hali jest pobierana z powrotem pieca, gdzie mieszane jest z powietrzem z zewnątrz. W rezultacie mamy ciągłą cyrkulację powietrza i stałą temperaturę w całym obiekcie. Kontrola temperatury i ciśnienia jest w pełni zautomatyzowana.

schemat2W momencie przerwy w dostawie energii elektrycznej lub rozszczelnienia hali automatycznie uruchamiany jest system awaryjny oparty na niezależnych silnikach spalinowych, które podtrzymują odpowiednie cisnienie wew. hali. Nie ma koniczności stosowania dodatkowych – awaryjnych generatorów prądotwórczych.

Wraz z halą zapewniamy:

 • wymiennik ciepła ze stali wysokogatunkowej
 • palnik na gaz ziemny lub olej opałowy
 • komin ze stali kwasoodpornej, dwupłaszczwy
 • elastyczne kanały powietrzne (kanał nadmuchu + kanał cyrkulacji)
 • skrzynia rozdzielczo – sterownicza z systemem zabezpieczeń prądowych oraz automatyką sterowniczą

… a opcjonalnie:

 • czujnik wiatru i śniegu, płynną regulacja nadmuchu
 • wodny wymiennik ciepła, możliwość ogrzewania hali z sieci ciepłowniczej

schemat1

Oświetlenie

Oprawy oświetleniowa podwieszone do powłoki nośnej, zamontowane na elastycznych zawiesiach, kable prądowe i zawiesia montowane w łatwy i szybki sposób. W zależności od przeznaczenia hali stosujemy oprawy:

 • LED – nowoczesny, energooszczędny i wydajny system oświetlenia oferowany u nas w standardzie. Szeroki wybór opraw, mocy, barwy światła powoduje, że możemy je dopasować do każdego zastosowania. Dla inwestora, czy użytkownika to natomiast kilkukrotnie mniejsze zużycie prądu w stosunku do opraw tradycyjnych.
 • świetlówkowe – wodoszczelne, energooszczędne oprawy, przy oświetleniu kortów tenisowych w standardzie używamy 30 lamp, każda lampa z podwójnym źródłem o mocy 58W. Zapewniają bardzo dobre rozproszenie światła
 • metalohalogenowe – zastosowanie opraw o symetrycznym i asymetrycznym odbiciu pozwala na uzyskanie równomiernego natężenie światła. Oprawy trwałe, odporne na uderzenia, szkło hartowane. W zależności od projektu  używamy opraw o mocy 400W lub 2000W

Łącznie z oświetleniem zawsze zapewniamy zdalny panel sterujący oraz  system zabezpieczeń prądowych. Sterowanie umożliwia selektywne  wybranej części hali.

Opcjonalnie:

 • zdalne sterowanie z pilota
 • sterowanie czasowe
 • iluminacja zewnętrzna

System kotwienia

Siły powodowane wewnętrznym ciśnieniem oraz porywami wiatru wymagają zaprojektowania i wykonania właściwego systemu kotwienia. Inaczej niż w typowym fundamencie, kotwienie projektowane jest na siły powodujące unoszenie. Kotwienie wykonuje się po całym obwodzie hali, zazwyczaj w równomiernych odstępach co 3,0m.

Hale produkowane przez firmę Grimar kotwione są za pośrednictwem sieci z lin stalowych, sama powłoka PCV swobodnie opiera się o posadzkę, uszczelnienie zapewnione poprzez zrolowanie nadmiaru materiału.

Kotwienie realizuje się w technologii:

 • betonowych balastów, zakopanych lub zabetonowanych w gruncie
 • kotew mechanicznych – bezwykopowy system kotwienia typu Duck Bill lub Manta Ray Anchor