Hala łukowa – na czym polega jej fenomen?

Hala łukowa – na czym polega jej fenomen?

Nikt nie ma najmniejszych wątpliwości, że hala łukowa należy do jednych z najbardziej funkcjonalnych konstrukcji. Jej zastosowanie nie ogranicza się bowiem tylko do obiektów sportowych. Równie dobrze sprawdza się ona w roli magazynu, hali produkcyjnej, rolniczej czy hodowlanej, a to i tak nie są wszystkie możliwości jej użytkowania.

Kształt hali łukowej oraz technologia jej budowy pozwala na pełne wykorzystanie dostępnej w niej przestrzeni. Nie ma tutaj konieczności wznoszenia dodatkowych konstrukcji usztywniających, które wyłączałyby z użytku określony obszar. W ten sposób hala łukowa jest najbardziej funkcjonalnym i konfigurowalnym obiektem, jaki można wznieść.

Dodatkowo konstrukcja nośna jest niezwykle prosta i szybka w montażu. Wiele hal łukowych jest sprzedawanych jako prefabrykaty, które można złożyć samodzielnie. Co ważne, przy tak lekkich konstrukcjach nie ma konieczności budowania fundamentów, co samo w sobie stanowi dużą oszczędność.

hala łukowa

Gdzie sprawdzi się hala łukowa?

Obok standardowego wykorzystania hal łukowych do krycia różnego rodzaju obiektów sportowych i rekreacyjnych, hale łukowe mają szerokie zastosowanie w przemyśle i produkcji, także rolnej. Najczęściej spotykamy je pod postacią:

  • hal hodowlanych i rolnych (pieczarkarnie, cieplarki, magazyny na siano i słomę itd.)
  • magazyny do przechowywania towarów itp.
  • hale produkcyjne
  • garaże na ciężki sprzęt
  • hangary
  • hale sportowe

Fenomen hali łukowej jest zatem wynikiem jej funkcjonalności. A to z kolei spowodowane jest olbrzymimi możliwościami adaptacyjnymi hal łukowych, które obejmują zróżnicowane rozmiary, w tym długość, szerokość, wysokość konstrukcji, a także materiał wykończeniowy hali, czyli jej pokrycie. Tutaj również mamy do wyboru tworzywa sztuczne, takie jak folie PCV i plandeki czy tradycyjna blacha. W obu przypadkach hala łukowa jest konstrukcją niezwykle stabilną, która przez wiele lat będzie spełniać swoją funkcję.

Więcej informacji o naszej ofercie znajdą Państwo na naszych stronach Grimar.