Nawierzchnie tenisowe – jaką wybrać, która jest najlepsza?

Nawierzchnie tenisowe – jaką wybrać, która jest najlepsza?

Korty tenisowe w zależności od zastosowanej na nich nawierzchni, charakteryzują się określonymi parametrami gry. Wybierając określone nawierzchnie tenisowe, decydujemy więc również o tym, jaki rodzaj gry będzie na nich możliwy. Może być to gra szybka, średnia lub wolna. Co zatem wybrać?

Nadal do najczęściej spotykanych kortów tenisowych należą korty z mączki ceglanej. Charakteryzują się one dużą chropowatością, co powoduje duże tarcie piłki, dlatego są to korty wolne. Pozwalają na prowadzenie gry z głębokimi uderzeniami i długim ruchem rakiety. Umożliwiają także robienie wślizgów.

Nawierzchnie tenisowe

Rosnącą popularnością, która powoli dogania korty z mączki ceglanej, cieszą się korty z tworzywa syntetycznego pokrytego cienką warstwą akrylu. Nazywane są one również kortami twardymi. Ich podstawę stanowi zazwyczaj fundament z betonu lub z asfaltu. Korty te są mało elastyczne, jednak pozwalają na szybszą grę.

Trzecie najpopularniejsze nawierzchnie tenisowe, które umożliwiają najszybszą grę, to:

  • trawa syntetyczna
  • wykładziny dywanowe

Mecze rozgrywane na tego typu nawierzchniach są szybkie i wymagają agresywnego stylu gry, gdzie wymiana piłki jest krótka, a poruszanie się po korcie wymaga zdecydowania i częstego grania przy siatce.

Jakie nawierzchnie tenisowe na korty otwarte, a jakie na boiska zamknięte?

Najlepiej na kortach otwartych sprawdzają się nawierzchnie tenisowe ze sztucznej trawy oraz mączki ceglanej. Odznaczają się one bowiem dużą przepuszczalnością wody, dzięki czemu szybko nadają się do ponownej gry. Nawierzchnie akrylowe także mogą być stosowane na zewnątrz.

Natomiast nawierzchnie dywanowe dedykowane są raczej do kortów zadaszonych, jednak po zastosowaniu impregnatu mogą być również położone na boiskach otwartych.
Przy odpowiedniej pielęgnacji wszystkie rodzaje nawierzchni tenisowych mogą być użyte na boiskach otwartych. Warto jednak zapoznać się z kosztami eksploatacji poszczególnych typów, ponieważ różnią się one od siebie i to znacznie.

Więcej informacji o naszej ofercie znajdą Państwo na naszych stronach Grimar.