Nawierzchnie tenisowe – jaką wybrać, która jest najlepsza?

Wraz z sukcesami naszych tenisistek takich, jak Agnieszka Radwańska a obecnie Iga świątek, tenis staje się coraz popularniejszy, a za tym rośnie zapotrzebowanie na boiska. Korty tenisowe w zależności od zastosowanej na nich nawierzchni, charakteryzują się określonymi parametrami gry. Wybierając określone nawierzchnie tenisowe, decydujemy więc również o tym, jaki rodzaj tenisa będzie na nich możliwy, ponieważ wpływają na przebieg gry. Może być to gra szybka, średnia lub wolna. Co zatem wybrać?

Nawierzchnia tenisowa, czyli rodzaje kortów tenisowych

Rodzaje nawierzchni kortów tenisowych są kluczowym elementem gry, który definiuje takie jej aspekty jak szybkość i odbicie piłki – piłka odbija się wyżej lub niżej, sposób prowadzenia gry, a tym samym stopień ochrony kolana oraz kostki i wiele innych czynników. Nie liczy się zatem tutaj głównie ich cena, ale to, w jakiego tenisa chcemy grać. Korty do tenisa ziemnego mogą mieć kilka rodzajów nawierzchni i każda ma swoje określone cechy, więc zanim przystąpimy do budowy kortów, warto się zapoznać z dokładną specyfiką ich nawierzchni.

Korty ceglaste – korty ziemne

Nawierzchnie tenisoweNadal do najczęściej spotykanych kortów tenisowych należą korty z mączki ceglanej, określane także jako korty ziemne czy korty ceglaste. Charakteryzują się one dużą chropowatością, co powoduje duże tarcie piłki, dlatego są to korty wolniejsze, a nawet najwolniejsze. Mączka ceglana jest bowiem nawierzchnią miękką, która zatrzymuje piłkę, co oznacza, że tempo gry jest wolniejsze niż na twardych kortach. Pozwala tona prowadzenie gry z głębokimi uderzeniami i długim ruchem rakiety. Umożliwia także robienie wślizgów.

Korty te charakteryzują się także wyższym odbiciem piłki, co sprawia, że gra jest bardziej przewidywalna niż na twardych kortach. Z tego powodu, na mączce ceglanej zawodnicy często korzystają z gry defensywnej i stosują długie wymiany, aby zmęczyć przeciwnika i znaleźć dogodną pozycję do ataku.

Korty do gry trawiaste

Trawa jest nawierzchnią naturalną, co oznacza, że jest bardziej miękka i ma mniejsze tarcie, co sprawia, że piłka szybciej się przesuwa po powierzchni kortu. Daje to na korcie trawiastym bardzo niskie odbicie piłki, co oznacza, że piłka zwykle pozostaje nisko po uderzeniu, a tempo gry jest szybkie.

Z tego powodu, na kortach trawiastych zawodnicy często muszą przystąpić do ofensywnej gry, stosując częste woleje, zagrane z wysokiej pozycji. Ponadto gra na kortach tego typu wymaga od tenisisty dobrego przygotowania technicznego, dobrej szybkości i refleksu, a także umiejętności ofensywnej gry i dopasowania się do specyficznych warunków panujących na tej nawierzchni.

Korty akrylowe

Akrylowe korty twarde stanowią ciekawą alternatywę, która powoli pod względem popularności dogania korty z mączki ceglanej. Są to korty z tworzywa syntetycznego pokrytego cienką warstwą akrylu. Ich podstawę stanowi zazwyczaj fundament z betonu lub z asfaltu. Korty te są mało elastyczne, jednak pozwalają na szybszą grę – są szybsze od kortów ziemnych.

Korty pokryte sztuczną trawą bądź wykładziną

Trzecie najpopularniejsze nawierzchnie tenisowe, które umożliwiają najszybszą grę, to:

Mecze rozgrywane na tego typu nawierzchniach są szybkie i wymagają agresywnego stylu gry, gdzie wymiana piłki jest krótka (szybkie odbicie piłki), a poruszanie się po korcie wymaga zdecydowania i częstego grania przy siatce.

Jakie nawierzchnie tenisowe na korty otwarte, a jakie na boiska zamknięte?

Najlepiej na kortach otwartych sprawdzają się nawierzchnie tenisowe ze sztucznej trawy oraz mączki ceglanej. Odznaczają się one bowiem dużą przepuszczalnością wody, dzięki czemu szybko nadają się do ponownej gry. Nawierzchnie akrylowe także mogą być stosowane na zewnątrz.

Natomiast nawierzchnie dywanowe dedykowane są raczej do kortów zadaszonych, jednak po zastosowaniu impregnatu mogą być również położone na boiskach otwartych.
Przy odpowiedniej pielęgnacji wszystkie rodzaje nawierzchni tenisowych mogą być użyte na boiskach otwartych. Warto jednak zapoznać się z kosztami eksploatacji poszczególnych typów, ponieważ różnią się one od siebie i to znacznie.

Znane turnieje tenisa ziemnego – jakie nawierzchnie?

Największe turnieje tenisa określane jako turnieje wielkiego szlema, są rozgrywane na całym świecie – w tym Europie i Ameryce Łacińskiej, Ameryce Północnej, Azji i Australii. Co ważne  odbywają się one na nawierzchni twardej i miękkiej, co pozwala na urozmaicenie gry i sprawdzenie się zawodników na różnych kortach. I tak:

  • Twarda nawierzchnia – jest najczęściej używaną nawierzchnią na świecie, stosowaną na większości turniejów. Jak już wcześniej wspomniano, ta nawierzchnia jest wykonana z betonu lub asfaltu, z warstwą syntetycznego materiału na wierzchu. Przykładem turniejów na twardych kortach są turniej Australian Open, US Open oraz wiele innych turniejów w Stanach Zjednoczonych.
  • Mączka ceglana – ta nawierzchnia jest bardziej miękka niż twarda nawierzchnia i składa się z cegły zmielonej na proszek, utrzymywanej na miejscu przez spoiwo, takie jak glina. Jest to nawierzchnia powszechnie stosowana w Europie, w tym na turniejach wielkoszlemowych takich jak French Open.
  • Trawa – czyli nawierzchnia naturalna, która wymaga specjalnej pielęgnacji i jest stosowana głównie na kortach w Wielkiej Brytanii. Korty trawiaste charakteryzują się szybkim tempem gry i niskim odbiciem piłki. Turniejem rozgrywanym na trawie jest Wimbledon.
  • Korty sztuczne – to nawierzchnie wykonane z różnych materiałów, takich jak gumowa mata, dywan syntetyczny lub tartan. Są one stosowane na niektórych mniejszych turniejach tenisowych oraz na igrzyskach olimpijskich.

Więcej informacji o naszej ofercie znajdą Państwo na naszych stronach Grimar.